Szlak po Starym Kraju
Szlak po Starym Kraju
Podróż po „Starym Kraju” rozpoczynamy w Gubinie i kierujemy się w kierunku wsi Pleśno. Na tym odcinku koniecznie należy zobaczyć „głaz hańby”.
- "głaz hańby" – kamień ten wystawiono na miejscu podwójnie ocembrowanej studni wiejskiej dla upamiętnienia wydarzeń z 27 października 1429 r. kiedy to husyci spustoszyli i spalili wieś przy trakcie pomiędzy Gubinem a Czarnowicami (Schmachtenhaim). Na głazie widnieje napis w języku niemieckim "Vor Feindes Not Behut Uns Gott", co oznacza "Zachowaj Nas Boże Przed Gwałtem Nieprzyjaciół".
- Pleśno -stanowiska archeologiczne, czas powstania wioski to XVI-XVII wiek, liczy około 110 mieszkańców. Folwark odległy o 1 km. Zabudowa- Ulicówka.
- Czarnowice - Pierwotnie wieś ulicowo-placowa, obecnie układ szeregowy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1158 r. Zabudowa zwarta. Po zespole dworsko-parkowo-pałacowym pozostała stodoła oraz park o powierzchni (0,5 ha). We wsi znajduje się między innymi: szkoła gminna, zakład kamieniarski, łowiska komercyjne.
- Stargard Gubiński - położony w podmokłej dolinie rzeki Lubszy. Data lokalizacji wsi to rok 1346. Pierwotnie ulicówka, obecnie wielodrożnica. Zabudowa zwarta, szczytowa w przewadze. Pomnik gen. Świerczewskiego ustawiony w 1974 r. z inicjatywy mieszkańców wsi byłych żołnierzy II AWP.Kościół filialny pod wezwaniem św. Józefa. Zbudowany w XIV wieku. Powiększony o przybudówkę i wieżę w XVIII wieku (równocześnie przekształcone zostały otwory okienne). Murowany z kamienia, przybudówki ceglane. Salowy prostokątny, z nieco ukośnie ustawionymi przybudówkami od wschodu. Przy ścianie zachodniej drewniana wieża kwadratowa, zwieńczona daszkiem namiotowym. Ośrodek zdrowia, boisko, plac zabaw, cmentarz poniemiecki, szlaki kajakowe, leśniczówka, stanowiska archeologiczne.
- 22-09-2014
Szlak po Świętym Kraju
- Autor: LGD Grupa Łużycka
- drukuj
Szlak po Świętym Kraju
Podążając tym szlakiem możemy przyjąć dwa warianty.
Wędrówkę w pierwszym wariancie możemy rozpocząć z miasta Gubin i kierując się na południe pierwszą miejscowością są Sękowice. Można tutaj zobaczyć kościół z XVII wieku. Jadąc dalej na południe w odległości około 4 km znajdują się Polanowice.Jest to jedna z najstarszych miejscowości na tym terenie. Istniał tu gród obronny. Na pobliskich polach można znaleźć okruchy ceramiki. Następną wsią są Sadzarzewice, oddalone o około 1,5 km od Polanowic.
Markosice to kolejny punkt tego szlaku. Warto poświęcić chwilę na obejrzenie krzyża pokutnego z XIII-XIV wieku., który znajduje się między Markosicami a Sadzarzewicami oraz budynku z czasów rzymskich (ruiny).
Następna miejscowość to Strzegów. Znajduje się tutaj kościół parafialny pw. św. Antoniego. Późnogotycki, zbudowany w XV wieku, przebudowywany wielokrotnie w czasach nowszych. Murowany z kamienia, salowy, na planie prostokąta, z zakrystią od północy, kruchtą od południa i prostokątną wieżą od zachodu. W Strzegowie znajdują się również wieża obserwacyjna, leśniczówka i cmentarz poniemiecki.
Ostatnią miejscowością na naszym Świętym Szlaku jest Mielno. Można tutaj obejrzeć kościół filialny, neogotycki, zbudowany w 1892 roku, ceglany, jednonawowy z absydą prezbiterialną od wschodu i wieżą od strony zachodniej.We wsi znajdują się dwa domy zbudowane w XVIII-XIX wieku. Murowane, parterowe, założone na planie prostokąta, nakryte dachem naczółkowym.
W drugim wariancie wędrówkę rozpoczynamy również z Gubina, ale kierując się na północ. Dogodne warunki stwarza dla rowerzystów oraz pieszych ścieżka rowerowa. W odległości około 7 km znajduje się miejscowość Budoradz, gdzie można pospacerować po parku folwarcznym. Znajdują się tam pozostałości po byłym cmentarzu rosyjskich jeńców wojennych z okresu I wojny światowej, a w lesie ruiny budynku gdzie mieszkał zarządca obozu. Park należy do Uroczyska Rubież Dębowa. W lesie jest leśniczówka.Podążając dalej, malowniczo położoną trasą wśród lasów dojeżdżamy do Żytowania. Jest to wieś o zabudowie owalnicy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1370 roku. Dawna nazwa wsi to Sythwein. Plan rozbudowy - wielodrożnica. Zabudowa zwarta szczytowa i kalenicowa. Wieś stanowiła własność cystersów z Neuzelle. Za wsią w kierunku Kosarzyna znajdują się stawy rekreacyjno - hodowlane.
Podążając dalej w kierunku Kosarzyna możemy rozkoszować się widokiem malowniczego KRZESIŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Na terenie parku jest jezioro Borek. Przy jeziorze: stanica wodna PTTK i zabudowa rekreacyjna. Więcej informacji na stronie: www.kosarzyn.xwp.pl.
ˆ
Odwiedziło nas 4 427 818 gości.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" Osi IV LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.